Merhaba! Kızlarımla birlikte büyük bir heyecanla beklediğimiz yılbaşı yaklaşıyor. Bu sene evimizin dekorasyonu erken etmeye başladık çünkü yıllarca ettiğim hayalımı artık gerçekleştirdim – evimizde harika kokan canlı yılbaşı ağacımız nihayet geldi! Bu durumda fazla dayanamadım ve bütün dekor objelerini depodan hemen çıkarttım, Elacığım ve Adacığım ile birlikte hem ağacımızı hem de salonumuzu süsledik hemen. Hadi sizde bize ziyaret edin, yeni yıl ruhunun ve ladin kokusunun dolu evimize hoş geldiniz!

Yılbaşı dönemi beni her zaman tekrar Polonya’daki çocukluğuma götürüyor. Ben çok küçükken büyük annemin evinde yaşardık. Aralık ayı gelince aklıma hemen canlı ladin ağacının ve büyük annemin mutfağının kokusunu geliyor. Ağaç salonunun köşesinde duruyordu, her sene masalsı cam objeleri ve kağıttan yapılmış renkli oyuncaklar ile ben onu süslerdim.

Her sene Noel Baba bana küçük hediyeleri getirirdi ve ağacın altında bırakırdı. Güzel paketleri görünce kalbim o kadar hızlı atıyordu ki, sanırım sonraki yetişkin hayatımda hiç bir zaman aynı heyecanı yaşamamıştım. Bir kere ağacımızın altında Almanca konuşan ve şarkı söyleyen bir bebeği buldum. Mutluluktan uçardım. Düğümüne basarken “O Tannenbaum”, yani “Noel Ağacı” şarkısını söylerdi. Almanca pek bilmiyorum fakat o şarkının sözlerini bugüne kadar çok iyi hatırlıyorum. Noel Baba onu bana gerçekten getirdiğini çok uzun süre inanırdım (fakat gerçeği bu – dedem onu bana Berlin’den getirmiş 🙂 ). 

Biraz büyünce her sene annemle birlikte canlı yılbaşı ağacını almaya pazara giderdik. Onlarca ağaç inceledikten sonra istediğimiz olanı bulup pazarlık ederdik, sonra onu evimize götürmek için onu otobüse sığımaya çalışıyorduk 🙂 Size çok komik gelir fakat Polonya’da yılbaşı ağacı otobüsle getirirken boyuttan dolayı ona ayrı bir bilet almak lazım, sanki canlı bir kişiyi yanınızda götürüyorsunuz 🙂 Ladin çok büyük olduğu için başka yolcular bize binerken / inerken yardım ederdi, sonra her ucundan tutup annemle onu evimize zor götürüyorduk ama ne kadar mutluluk verici bir şeydi!

Vay bu yılbaşı ruhu, heyecanı, sihiri… O yıllara dönmek ve bu duyguları tekrar yaşamak çok isterdim! En az şimdi kendim çocuklarıma onu yaşatabilirim. 

Polonyalılar için canlı yılbaşı ağacı seçmek, almak ve süslemek gerçekten büyük bir olay, en önemli adetlerimizin biridir… Bu sene onu Türkiye’de yaşadığımı için çok ama çok mutluyum! Hep aklımdaydı fakat istediğim ladin ağacını senelerce Ankara’da hiç bulamayordum. Kaç kere çiçekçilere, yapı marketlerine ve bahçıvanlara gidip baktım: incecik zarif dallı harika kokan ladinler yoktu, üstelik her zaman nakliyat sıkıntısı çıkıyordu: arabama böyle ağaç hiç sığmazdı.

Bu sene tamamen tesadüfle Canlı Yılbaşı Ağacı sitesini keşfettim: 

https://yilbasiagacim.com/tr/ .

Tam aradığım Iskandinav tarzında olan saksılı batı ladini oradan çok kolay kredi kartı ile kullanarak satın aldım; benim için çok önemli olan nakliyatı fiyatına dahildir, kapıma kadar hemen geldi. Evimiz hemen orman kokusu ile dolmuş, sanki yayla evimizin içinde olduk tekrar… Kızlarımla onu dev bir heyecanla süsledik (Ada maalesef her gün birkaç süs küçük eller ile çıkartıp odasında saklıyor bu yüzden fotoğraflarda ağacımızın altı birazcık boş görünüyor 🙂 ). Yakında altına biraz yeni yıl hediyeleri de koyacağız. 

Bu eşsiz kokusu o kadar seneler sonra yuvamda tekrar hissetmek beni gerçekten çocukluğuma tekrar götürdü… Ağacımız saksılı olduğu için onu ondan sonra balkonumuza koyup seneye için saklamaya planlıyorum. Bakımı çok kolay zaten – şu anda onu birkaç günde birde suluyorum. 

Hoş geldin güzel ağacım, hoş geldin yeni sene! Hepimize mutluluk ve bereket getirsin… 

Yeni yıl ruhunu salonumuza erken getirdik!” için bir yanıt

cevapla

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s