toı6.png

Merhaba kızlar! Eski 2017 yılımız artık bitmek üzeredir. Yeni yılımızı heyecanla bekliyorum, umarım huzur ve sevgi dolu bir yıl olacak. Bugünkü yazımda 2017 yılın değerlendirmesini yapmak istedim çünkü bu yılda hayatım komple değişti. Sizin için geçen sene aynı mıydı acaba? Keyifli okumalar!

Senelerce belki monoton olmayan fakat çok sabit bir hayatımı yaşadım. 2017 yılında sanki çoğul şeyler bir anda çok ama çok değişti:

İkinci kez anne oldum

Tabii ki ilk kez anne olunca dünyam komple değişti, o anda her anne veya baba gibi hayatımın tamamen farklı bir etabı başladım, bu yüzden ikinci doğumu yapınca artık o kadar değişiklik olmadı fakat yine benim için yeni bir şeydi. Elam artık büyüdü, küçük bebekleri sanki komple unuttum 🙂 Herşey yeniden öğreniyordum ancak öteki tarafından bakarsak artık bu sefer deneyimli bir anne olunca çok daha rahat ve huzurlu oldum. İyi ki ikinci bebeğe karar verdik diyorum, umarım üçüncü de bir gün olur 🙂 Çok istiyorum gerçekten.

Yeni büyük evimize taşındık

Eskiden ‘Ben hiç bir zaman büyük 4+1 gibi bir evde oturamam’ diyordum fakat şu anda işte tam böyle bir evde oturuyoruz. Zamanla fikrimi değiştirdim, eşim de beni ikna etti. Bence çok iyi oldu, ailemiz büyünce ihtiyacımıza karşılaşacak bir evdir. Asla asla deme!

İşten ayrıldım

Daha fazla burada: Ev hanımı oldum! Evet, 10 sene boyunca kurumsal bir şirkette çok yoğun çalıştım fakat Ada’yı dünyaya getirdikten sonra sonunda işten ayrıldım. Eskiden işsiz yaşamam sanıyordum, yani işimi çok severek yapıyordum, hayatımın çok önemli bir parçasıydı. Şu anda çalışmadan ne kadar mutlu olduğumu anlatamam, aslında her gün ona şükretiyorum. İyi ki Ada ile evde kalabilirim çünkü Ela ile onu hiç yaşamadım. Çalışmak çok önemlidir fakat çalışma şartları bence daha uygun olması lazım çünkü Avrupa’ya göre Türkiye’de çalışma saatları, özellikle özel sektörde, ne yazık ki pek insancı değil ;( Çocuklar yoksa daha kolaydır fakat büyük şehirde oturunca, iki çocuğun annesi olunca ve dışardan bir destek yoksa (bakıcı, akraba) tam zamanlı çalışmak maalesef imkansız.

Basia’yı kaybettik

Evet, bu sene en çok beni üzen olay, çok sevdiğim siyam kedicik kızımızı Basia’yı kaybettik 😦 9 sene bizimleydi, evimizin ruhuydu, onu çok özlüyorum… Şu nada başka bir kediyi sahiplemeye düşünmüyorum, yaşadığım kaybını hala atlamadım fakat belki bir gün…

Yemek yapmaya hem öğrendim hem de sevdim 🙂

Eskiden çok çalışınca (her gün 12 saat evimin dışardaydım) yemek pek yapmıyordum, yapmaya da açıkcası hiç sevmiyordum. Akşamları genelde salata tarzında bir şey yiyorduk, hafta sonunları da dışarda. Şimdi evde kalınca yemek yapmaya hem öğrendim (eşim son birkaç ay içinde çok kilo da aldı bu yüzden sanki yeni evlendik hihi :))))) ) hem de sevdim!

Türkçem daha iyi oldu!

Blogumu 2 sene yazarken Türkçem gerçekten sanki biraz düzeltti, umarım sizde aynı fikirdesiniz sevgili arkadaşlar 🙂 Tabii ki ara sıra gramatik yazarken kayıyor fakat en az kelimeleri yazınca hata yapmıyorum çünkü eski yazılarıma baktığım zaman çok utanıyorum, en basit kelimeleri bile bazen yanlış yazıyordum 😦 Bana affetin lütfen.

Uzun saçlarımı kestirdim ;(

Aslında kestirmek mecbur kaldım çünkü doğum yaptıktan sonra sanırım %70 saçım gitti 😦 Her hafta süpürge ederken topladığım saçlardan yeni bir Karolina olurdu :)) Bu yüzden zor karar verdim, kısa saçı hiç sevmem çünkü ama kısa kestirdim. Onun iyi yan oldu: hiç sevmediğim katlardan sonuçta kurtardım! Şimdi düz saçlarımı yine uzatacağım, umarım 2 sene sonra (hala bu dünyada olacaksam eğer tabii ki 🙂 ) yine uzun olacak.

Peki Iskandinav Evim ile ilgili başka ne oldu ve yeni yılda ne olacak?

YouTube kanalıma ne oldu?

Onu bazen soruyorsunuz, epeyden beri yeni bir videomu yüklemedim çünkü. Şu anda son kararımı veremedim fakat açıkcası YouTube’ye biraz soğudum. Bu platformun büyük bir potansiyeli var, benim de kısa zamanda yani 2-3 ay içinde 2 binden fazla takipçim oldu ve devam edersem belki bir şekilde başardı olurdum fakat hoşuma gitmediği iki şeyler var. İlk şey, sanki en çok izleyicim erkekler oldu. Yanlış anlamayın, erkeklere karşı bir şeyim yok fakat ben sizin için, yani kızlar için içerik oluşturuyorum ve bence böyle kalsın… Fakat YouTube’te bu iş bu şekilde yurumedi. Çok olumlu komentleri aldım fakat çoğulu erkeklerin tarafından, hmm içim rahat olmadı. İkinci şey, YouTube bence çok spesifiktir, Polonyalı olduğum için bana bazen olumsuz veya ırkçı komentleri de bana geldi, gerçekten üzüldüm. Bence böyle şeye gerek yok hayatımda ve şu anda devam etmiyorum. Fakat video çekmeye bayılıyorum, belki yeni videolarımı çekip bloguma yükleyeceğim sizin için, bakalım ♥

Polonya blogumu açtım

Bunu çooook düşündüm çok taşındım ve sonuçta bu senenin sonunda Polonya blogumu açmaya karar verdim. Çünkü Polonya’da Türkiye’de gibi değil, bloglar hala çok popülerdir, özellikle ev dekorasyonu ve çocuklar ile ilgili, tam ben yazdığım blogu gibi. Şu anda tamamen baştan yani sıfırdan başladım, bir aydır, fakat ona rağmen hem takipçilerden yorumlar geliyor hem de birkaç markadan güzel iş birliği teklifleri de hemen geldi.  İstatistikler de baştan çok iyi. Şoktayım! Keşke bunu daha erken yapsaydım, gereksiz o kadar bekledim.

Iskandinav Evim bloguma gelirsek…

Her zaman sizinle samimi konuşuyorum, bu yüzden bu sefer de doğrusunu yazım: bu senenin değerlendirmesini yaparken blogum ile ilgili düşüncem çok karışık. Bir yandan bu sene blogumu istediğim profesyonel haline getirdim, birkaç güzel projeleri de burası gerçekleştirdim fakat öteki yandan bakarsak bu sene bloguma para olarak çok masraf ettim ve maalesef beklediğim bir sonuç alamadım. Blogum benim için hem hobim hem de iştir. İçerik oluştururken içine bütün kalbımı, zamanı ve tutkumu koyuyorum. Çoğul bloglarda gibi değil, hazır reklam tanıtımı vs. hiç bir zaman buraya koymuyorum. Değerli takipçilerimi ve birlikte çalıştığım markaları çok özel hissettirmeye çalışıyorum, fotoğraflarımı internetten alıp değil, profesyonel ekipmanla her zaman kendim çekiyorum. Kısaca, elimden gelen yaptım, bütün emeğimi ve kalbımı içine koydum, kendimi geliştirdim ve profesyonel blogger olmaya çalıştım, burası da gerçekten özel bir konsepte sahip olan bir profesyonel blog sitesini oluşturdum, düşüncem bu. Fakat bilmiyorum, sanırım Türkiye’de hala böyle profesyonel blogların dönemi gelmedi, belki hiç de gelmiyecek 😦 Bana çok marka yazıyor reklam için fakat genelde bu mantıkla: sana hediye gönderelim, blogunda bize yer ver diye. Ben açıkcası böyle işbirliklerinde artık ilgilenmiyorum. Evim eşyaların doludur, yakında 5+1 eve taşınmak gerekecek bu gidişle ;-)) gözüm hediyelerde değil, yeni gereksiz eşya istemiyorum. Eşyalar ile faturalarımı ödeyemem ne yazık ki. Polonya’da hediyelere karşı sadece en acemi bloggerler reklam yaparlar, kendi portfölyosunu oluşturmak için. Fakat ben 2 seneden fazla deneyimin sahip bir bloggerim. Portfolyom ve referanslarım artık çok zengin ve uzundur. Ürünlerin fotoğrafını çekmek, bloguma içerik oluşturmak bazen bana 2-3 gün bile alıyor çünkü herşeyi hazırlarken gerçekten içine çok özen veriyorum ve profesyonel davranmaya çalışıyorum. Fakat karşı taraftan aynı bir şey bulamayorum. Özet olarak: çok emek verdim, çok masraf ettim fakat markalar ve reklam verenler sanki dün blogumu yazmaya başladığımı gibi bana davranıyorlar. Başka beni kıran şey bloguma çok ziyaretçi geliyor ancak hazırlarken çok emek verdiğim yazılarımın altında sadece 2-3 yorum geliyor. Yani saatlarca yazımı hazırlarken sanki gerçekten boşuna çalıştım. Yorumlarınız blogumu canlı tutuyor bana da inanılmaz motivasyonu veriyor. Şu anda motivasyonum düştü 😦

Peki 2018 için planım nedir?

Mutlaka Polonya blogumu geliştirmek isteyeceğim. Iskandinav Evim bloguma bir senelik daha şansı vermek istiyorum, umarım istediğim şekilde işler burada da yurecek. Aksi halinde belki gelecekte artık sadece Instagram’a yoğunluk vereceğim, bakalım, hayırlısı.

Sizce Türkiye’de blogların dönemi bitti mi? Blogları okumaya sever misiniz yoksa artık Instagram ve YouTube gibi platformlara daha çok yoğunluk veriyorsunuz?

Kucak dolu sevgiler ♥

hakkımda

Reklamlar

2017 yılın değerlendirmesi + 2018’de bloguma ne olacak?’ için 27 yanıt

 1. Karolina Hanım,

  Bence Türkiye’de insanlar okumayı ve buna zaman ayırmayı unuttu. Bide takdir etmekten korkuyoruz. Umarım her şey gönlünüzce olur 2018 yılı için. Sizi beğenerek takip ediyorum.

  Liked by 1 kişi

 2. Merhabalar, ben yazılarınızı her zaman çok içten ve samimi buluyorum. Bende onu fark ettim… türkiyede yorum yazmaktan çekiniyorlar mı insanalar? yoksa vakit mı bulamıyorlar. Ben Alman blogarlari da takip ediyorum cok fazla yorum yazılıyor. Bilemedim bende! Yeni yılda herşey gönlünüzce olsun. Sevgiler ♡

  Liked by 1 kişi

 3. Karolina hanım blog yazılarınızı severek takip ediyorum. Şu ana kadar hiç yorum bırakamadığımı fark ettim. Ben blog okumayı hala sevenlerdenim ama içeriği de önemli. Sizinki gibi özenle hazırlanmış, samimi ve insanın içini açan bir blog her zaman zevkle okunur bence. Belki dediğiniz gibi Avrupa’yla burası arasında (markalar açısından) blog’un ve blogger’ın nasıl göründüğüyle ilgili bir fark var. Blog’unuzdan beklediğiniz maddi ve manevi tatmini yeni yılda bulmanız umuduyla 😊 Biz sizi okumayı seviyoruz 💕

  Liked by 1 kişi

 4. Merhaba Karolina Hanimcim 😍 sizinle cok uzun sohbet edebilirim ama kisaca sunu soylemeliyim iyi ki sizi tanidim iyi ki blog yaziyorsunuz iyi ki turkce yaziyorsunuz ve iyi ki varsiniz😊💕 endiselerinizde size hak veriyorum ama umit etmek de cok guzel ben size karsi elestirel olamiyorum cunku benim hikayemde cok degerlisiniz💕 Sizi Ela yi Ada yi dekorasyon fikirlerinizi ve yazilarinizda ki samimiyeti takip etmek benim icin etkileyici 💕beren ve benden sevgiler💕

  Liked by 1 kişi

  1. Berrinciğim çok çok sağolun. Zaten blogum sensiz olmazdı 🙂 İyi ki varsın. Yorumların bana her zaman çok motivasyonu veriyorlar. Seni ve Beren’ciği çok öpüyorum, mutlu yıllar minnoşlar 🙂

   Beğen

 5. Nedense burdan yorum yazmak aliskanligim degil ama nlogun zevki bence tamamen farkli sizi samimi buluyor ve severek takip ediyorum blog ve inst.dan youtube cok bana gore degil☺️yeni yilda hersey gonlunuzce olsun insallah🤗

  Liked by 1 kişi

 6. Merhaba Karolina hanım sizi uzun zamandır takip ediyordum internetten bloglardan yazdıklarınız gerçekten çok güzel.Evinizin güzelligi sadeliği sizin sicakkanliliginiz yazılarınızı takip ediyorum okuyorum fırsat buldukça.Bende iki çocuk annesiyim.3 yaşında oğlum Ada kadar da kızım var aynı zamanda öğretmenim.Zaman bulamıyorum blog yazmaya.Evinizin dekorunu çok beğeniyorum Instagramdan yazdığım mesajlara içtenlikle cevap veriyorsunuz.Çok teşekkür ederim.Evinizin sade sıcak ortamını çok beğeniyorum sizden ilham alıyorum 😊Çok süslü karışık göz yorucu eşyalardansa sade huzurlu bir ev insanın içini ısıtıyor.Siz bu konuda çok zevklisiniz.Huzur veren bir eviniz var.Bende huzur ve sakinlik arıyorum bu aralar özellikle sizden fikir almak istiyorum

  Liked by 1 kişi

  1. Ah Zehra Hanımcığım, yorumunuz beni o kadar çok mutlu etti ki anlatamam. O kadar güzel samimi ve sıcacık yazdınız, içim tam ısındı. Çok teşekkür ederim! Sizi ve minnoşlarınızı kocaman öpüyorum, Ankara’dan sevgiler!

   Beğen

 7. 2018 de hersey gonlunuzce olur hayalleriniz gerceklesir saglik huzur ve mutluluk getirir insallah.blogunuzu severek takip ediyorum ve dusuncelerimi belirtmek hosuma gidiyo yorum yazmak guzeldir aslinda neden pek fazla yazilmiyor bilemiyorum.(instagram bloglarininyerini aldi gibi geliyo bana)blog okumak benim icin instagramdan cok daha zevkli bir sey ayrica daha samimi dogal ve icten geliyo.umarim uzun yillar devam edersiniz bu blogunuzu canli tutmaya.sevgiyle kalin❤

  Liked by 1 kişi

  1. Seda Hanım blogunu Instagram’dan tercih ettiğiniz için çok mutlu oldum! Çünkü dediğiniz gibi sanki Instagram blogların yeri almış Türkiye’de 😦 Bence ikisi farklı şey. Bide insanlar internette ürün yorumları, dekorasyon önerlerini ararlar, Google’de bakıyorlar. Instagram’ın konsepti biraz farklı. Bende Instagram’ı çok severim fakat orası herşey özet, blogda daha uzun yazı daha detaylı fotoğrafları paylaşabilirim. Sizi çok öpüyorum!

   Beğen

 8. Karolina hanım sizi büyük bir zevkle takip etmekteyim sayfanızı defalarca açıp açıp bakmaktayım zevkinize hayranım yazılarınızı okumaktan büyük haz almaktayım lütfen devam edin şakın vazgeçmeyin ha birde çok masraf yapmaktan bahsetmişsiniz pek anlam veremedim açıklarsanız memnun olurum keşke sizinle tanışma fırsatım olsaydı

  Liked by 1 kişi

  1. Sibel Hanım, çok mutlu oldum! Çok teşekkür ederim. Sayfamı beğendiğiniz için çok memnun oldum. Masraf derken, sayfamın serverde hostingi (bana öz adresi), blogumun tasarımı vs. demek istiyorum. Tabii ki tasarımı kendim yaptım fakat ücretli taslağı kullandım yoksa o kadar güzel olmazdı. Blogum için daha güzel fotoğraf çekmek için profesyonel fotoğraf lensini ve iyi bilgisayarı da aldım, özellikle blogumu düşünerek onlara masraf ettim. Sevgiler! Mutlu yıllar 🙂

   Beğen

   1. Karalina hanım Ailenizle Sağlık mutluluk huzur dolu ışıklarınızın hiç sönmeyeyeceği Nice nice yıllar göresiniz

    Liked by 1 kişi

 9. Sevgili karolina,
  Kısa zaman önce keşfettiğim blogunu baştan sona okudum:)) yorum yapmayı hep ihmal ediyoruz ama yalnız olmadığını düzenli okunduğunu bilmek istemekde çok haklısın. Irkçı yad a olumsuz yorumlara üzülme lütfen,birçok türk blogerdan daha iyi türkçeye sahipsin. İnstagram paylaşımlarınında takip ediyorum. Senden isteğim ponya kültüründen ya da aramızda farklardan da bahsetmen. Çok öperim

  Liked by 1 kişi

  1. Müge Hanım, öncellikle bloguma hoş geldiniz! Çok memnun oldum. Bana güzel positif enerji verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Yeni yıl size bol mutluluğu getirsin! Sevgiler

   Beğen

 10. Karolina hanımş mutlu yıllar size ve ailenize. Ben geç rastladım yazılarınıza.Baştan sona okudum. Çok zevklisiniz , dediğiniz gibi Türkçenizi ilerletiyorsunuz.. ben ve benim gibi hanımlar blog takiplerinde yeniyiz sanırım o yüzden yorum yazmıyoruz. aslında fikir alış verişlerini severim. yeni evinizde güle güle oturun, eski eviniz küçüktü ama daha samimiydi size katılıyorum. Yeni yaşamınızda başarılar dilerim. sevgilerimle.

  Liked by 1 kişi

  1. Neşe Hanım çok teşekkür ederim, yorumunuz beni çok mutlu etti! Benim bozuk Türkçeme dayandığınız için ve herşeyi baştan okuduğunuz için çok teşekkür ederim ❤️ sevgiler

   Beğen

 11. Merhabalar 🙂 Sizi bugün keşfettim (double wear yazınızla) ve bu zamana kadar böyle bir vlogtan ve böyle tatlı bir aileden habersiz yaşadığım için çok üzüldüm. Umarım blogunuzu bırakmazsınız. Çünkü yazı diliniz çok samimi, fotoğraflarınız gayet profesyonel. Maalesef instagram kullanmadığım için ordan takip edemeyeceğim ama blogunuzu seve seve okuyacağıma emin olabilirsiniz. Bundan sonra sıkı takipçinizim 🙂 İyi günler.

  Beğen

cevapla

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s