evdekorasyonu blogu ikea.jpg

Herkese merhaba! 1.5 sene önce eski evimizin turu yaptım: Evim turu: 80m2 2+1 küçük evimizde mutlu yaşam, blogumun en popüler yazılarımın biri oldu, hala da çok kişi onu okuyor. Benim için tamamen güncel olmayan bir yazıdır çünkü hem 6 ay önce yeni 4+1 evimize taşındık hem de benim görüşüm tamamen (gerçekten 180 derece !) değişti. Onun dışında dekorasyon tarzımı de artık çok farklı oldu bu yüzden eski yazımı okurken ve fotoğraflara bakarken aynı zamanda gülmek ve ağlamak istiyorum 🙂 Gerçekten pembeden gözüm acıyor, tabii ki bu rengi hala severim fakat çok daha az miktarda evimizde kullanırım. Eski evimizin fotoğrafları bana çok komik (korkunç kelimesini kullanmak istemiyorum haha) geliyor fakat aynı zamanda bana bunu gösteriyorlar: bu 1.5 sene içinde uzun bir yolculuğu geçirdim, ona bir adını koyarsak sanırım ‘sadeleşmek‘ olurdu. O dönemde ev dekorasyonuna daha yoğun bir ilgi gösterdiğim için çok araştırma yaptım, son trendlerini daha yakın takip ettim bu yüzden tarzım bence gerçekten gelişimi gösterdi.

80 m2 2+1 evimizden 200 m2 4+1 büyük evimize geçerken çok şüphelerim oldu, sanırım en büyük ‘temizlik’ derdi, bugün ondan da bahsedeceğim. Sizin için bol fotoğraf çekip artık daha büyük 4+1 evimizi göstermek isterim. Keyifli okumalar!

Aslında bana kalırsa yeni evimizin dekorasyonu biraz farklı ve daha modern tarzında yapardım fakat mecburen taşınırken yeni evimize eski eşyalarımı getirmek zorunda kaldık. Bu yüzden elimden gelen bu, keşke yatak odamızdaki ve mısafır odamızdaki mobilyaları daha sade ve modern olsa eminim daha güzel olurdu. Fakat salonumuzdan ve kızlarımın odalarından memnunum, aslında tam istediğim gibi oldu. Yine yeni evimizi çok severim ve içinde kendimi çok iyi hissediyorum. En önemlisi bu 🙂

Yatak odamızdan başlıyalım, az önce bahsettiğim gibi buranın mobilyaları bana artık çok eski geliyor, onları 8 sene önce IKEA‘dan aldık, Hemnes serisidir (daha önce yaptığım incelemesi için klik klik: IKEA HEMNES serisinden mobilyaların incelemesi). Tarzı tamamen country; 8 sene önce Polonya’da çok modaydı, bizde Ankara’daki evimize ilk mobilyamızını seçerken bunu aldık, eşime ikna ettim 🙂 Fakat rengi artık değişti, eskiden beyazdı, zamanla çok sarı olmuş. Yapacak bir şey yok, şu anda böyle idare edeceğiz!

4+1 bir ev

Yeni yatak odamız eskisine göre çok büyük, artık ayrı gardırobumuz da olduğu için buraya hiç dolap koymadık, eski dolaplar kızlarımızın odalarına gitti. Bu yüzden açıkcası biraz boş bana geliyor. Ben genelde daha çok sıcacık odaları seviyorum, bu sevgim hiç değişmez, böyle kutu gibi odaları tercih ederim. Bu anlamda eski yatak odamızı biraz özlüyorum. Daha küçüktü fakat aynı zamanda daha çok ışık alıyordu. Bu oda hem büyük hem sanki karanlık. Doğuya bakıyor, sadece sabahları bol güneş alıyor.

4+1 ev dekorasyonu blog

Bu gardırobumuzun bir kısmı ve Ada’nın köşesi 🙂

4+1 ev dekorasyonu

Bu da mısafır odamızı. Buraya geçen Ikea’nın Hemnes divan yatağını aldık, çok kullanışlıdır. Çok fazla bu odayı kullanmıyoruz fakat şehir dışından mısafırlarımız geldiği zaman çok rahat ediyoruz, eskiden bunda çok büyük bir sorun yaşadık çünkü. En son annem Polonya’dan doğuma geldi, 1.5 ay bizde kaldı, eski evimizde onu salonda yatırdık. Ne o ne biz rahat edemeyorduk, gerçekten mısafır odası candır 🙂

ikea divan yatağı yorum blog

Bu da genel banyonuzdur, ebeveyn banyomuzu ile aynıdır, sade ve modern. Pudra detayları ekledim 🙂

4+1 evin dekorasyonu blog

Ada’nın odasını çok seviyorum. Eskiden kızlarım aynı odada kalacaklar sandım fakat önceki evimizde eşyalar inanılmaz sıkışık oldu. Şimdi hala küçükler, bazen hep birlikte bizimle gece uyuyorlar fakat büyünce bence ayrı odalarında daha rahat ederler.

bebek odasının dekorasyonu blogbeyaz parke blog nasıl boyanır

Bu da Elam’ın odası, onun döşemesini de çok severek yaptım, tam hayal ettiğim gibi oldu, o da odasını çok seviyor:

iskandinav çocuk odası blog

Bu da sanırım evimizin en sevdiğim odası :-))))) Taa daam: çamaşır odası / kiler. Gerçekten eski evimizde çok eksik olan bir şeydi. Onun dışında aşağıda depomuz da var, o da inanılmaz iyi ve gerekli bir şey. Eski 2+1 evimizde olsaydı belki daha rahat ederdik. Fakat yokken çok sorun yaşadık. Ben elimden gelen yapıyordum, çok az eşya evimizde tutmaya çalışıyordum ona rağmen çok sıkışık yaşadık 😦 Şimdi hayatımızın konforu çok daha yüksek oldu, iyi ki taşınmıştık!

evde depolama kiler blog

Evimizde en sevdiğim şey açık – beyaz ve gri tonlarıdır. Gerçekten içim açılıyor burası:

beyaz ev dekorasyon fikirleri blog iskandinav

Antremizde büyük beyaz gömne dolabımız var, toplam 4 kişi olduğumuz için çok kullanışlıdır:

beyaz ev ikea blogikea hemnes serisi yorum blog

Salonumuza geçersek, sanırım eski evimiz kadar büyüktür 😉 Tamam belki biraz daha küçük fakat gerçekten geniş ve ferah.

dekorasyon blogu modern evev dekorasyonu blog ünlüikea beyaz ev dekorasyon bloguikea ektorp yorum blog

Salonumuzu tam istediğim gibi modern şekilde döşenmeye çalıştım fakat aynen yatak odamızı gibi çok büyük olduğu için onu sıcacık etmek biraz zordu. Bu yüzden bol minder, koltuk şalı, kürk gibi aksesuarları bol kullandım.

ünlü dekorasyon blogları ikeaçalışma masası ikea blog yorum

Bu da yeni mutfağımız. Daha önce onu bu yazımda gösterdim: Sade iskandinav mutfağımız. Mutfağımızı gerçekten çok severim, çok sade ve moderndir. Hayalımdaki beyaz akrilik tezgahı da var burası (daha önce ondan buraya bahsettim: Ideal yeni ev arıyoruz – düşüncelerim, beklentilerim ve hayallarım…). Fakat açık konuşursak onu temiz tutmak inanılmaz zor bir şey, günde birkaç defa temizlenmesi yapmam lazım, banyolarda da aynı. Görüntüsü şahane fakat kullanışlık tartışılır … 🙂

modern mutfak dekorasyon blogu

Mutfağımız yarım açıktır; yani ayrı bir mutfaktır fakat bir kısmı salona bakıyor, kapısı da yok orda. Onun hem avantajı hem de dezavantajı var: yemek yaparken ailemizin bir kısmı salonda bile olsa hala birlikteyiz, sohpet edebiliriz. Dezavantajı ise: mutfağımızda ikinci televizyonum var, burada Polonya televizyonunu izliyorum fakat salonda büyük televizyonumuz da açık ise çok rahat olmuyor.

modern ev mutfak dekorasyonu blogmodern beyaz mutfak

2+1’den büyük 4+1 evimize geçerken hatırlasanız en büyük korkum temizlikti fakat gerçek beklentimden çok farklı oldu. Artık depolama sıkıntımız olmadığı için ve eşyalarımız sıkışık halinde olmadığı için temizlik benim için çok daha hızlı ve rahattır. Tek beyaz akrilik tezgah biraz sıkıntılıdır fakat başka şikayetim yok.

Onun dışında böyle kocaman evi kışın nasıl ısıtacağız diye çok şüphem oluyordu fakat sanırım bu evin izolasyonu çok iyidir çünkü şu anda Kasım ın sonuna geldik ve bu zamana kadar bir defa bile kaloriferi açmadık. Evimiz güneşi çok iyi alıyor, gündüz genelde camları açıyorum komple. Normalde 24’C derece sıcaklıklığı tutuyor, gece dışarıda soğuk olsa 21-22’C derece oluyor bu yüzden kalorifer açma ihtiyacımız olmadı. Sadece 1-2 defa geçen kar yağıdı zaman biraz klima ile mutfağımızı ısıttım çünkü sabah biraz serin oldu. Eski evimizde hemen Ekim’in başında kalorifer açmak gerekiyordu, çok üşüyorduk.

Kısa biz özeti yapsam:
4+1 yeni evimizde sevdiğim şeyler:
 • Çamaşır odası / kiler ve aşağıda depomuz olması; bence en harika bir şey!
 • Gelen mısafırlarımız için ayrı bir mısafır odası.
 • Kızlarımın iki tane ayrı odasının olması.
 • Mutfağımız daha rahat oldu çünkü çok geniş ve büyüktür.
 • Temizlik yapma kolaylığı.
 • Isıtması kolaydır. Sıcak olduğu için daha az halı kullanıyorum, temizliği de bu yüzden daha kolay oluyor.
 • Bol ışık ve güneş alıyor.
4+1 yeni evimizde sevmediğim şeyler:
 • Çok büyük olduğu için dekorasyon yaparken böyle sıcacık samimi havasını katmak biraz zordu.
 • Yatak odası ve mısafır odası bence yeterince ışık almıyor, keşke içinde daha çok cam olsa.

Bence 4+1 bir ev bizim gibi 4 kişilik ailemize çok daha rahat ve uygun oldu, 2+1 evimizde daha önce gerçekten çok sıkışık kaldık 🙂 Yine de bence en önemlisi birlikte olmaktır. Böyle bir ailem var ki 1+0 bir evde yine mutlu olurduk, eminim 🙂

Düşünceleriniz nedir? Eviniz kaç artı kaç acaba? Memnun musunuz? Sevgilerimle kalın!

hakkımda

Reklamlar

2+1’den 4+1’e: yeni evimizin turu’ için 18 yanıt

 1. Karolina Hanım,

  Bence’de son söylediğiniz gibi önemli olan mutlu ve sağlıklı bir aile ortamında yaşamak. Yeni evinize gelince hayırlı olsun. Mutlu bir yaşam geçirmeniz dileğiyle. Banyolarınızı ve mutfağınızı çok beğendim. Geniş ve ferah. Güle güle oturun.

  Liked by 1 kişi

 2. Merhaba Karolina Hanim fotograflara ve anlatiminiza tabiiki bayildimm😍😊 eski fikirlerinize haksizlik etmeyin sizi oyle taniyip cok sevenler var burda😊😊❤ estetik secimleriniz oldugu icin iki evinizi de cok guzel dekore ettiniz emeginize saglik bunun icin gercekten zaman ve enerji gerekiyor siz bunun ustesinden geliyorsunuz🖒 son sozunuze de bizzat yasayarak ve mutlulugunu bilerek katiliyorum yasasin mutlu aile olmak 💃😀 sevgiler❤❤

  Liked by 1 kişi

  1. Çok sağol Berrinciğim! Bana biraz moral verdin çünkü gerçekten bugün bu eski yazıma girince sanki şoku yaşadım, evimiz böyle miydi gerçekten kendime sordum :-)))) Çok öpüyorum seni!

   Beğen

 3. Her yazinizda oldugu gibi yine buyuk bir keyifle okudum.eviniz ferah sicak insana gulumseyen bir ev.belki kucuk evinize gore daha zor geliyordur size sicacik yapmak dekoru ama yansiyan kareler bana o duyguyu verdi huzurla yasayin evinizde.kizimin soyledigi gibi sicak mutlu yuva.sevgiyle kalin💟

  Liked by 1 kişi

  1. Gerçekten mi ❤️❤️❤️😍😍 Ne kadar mutlu oldum şimdi anlatamam. Demek ki belki o kadar emek boşuna gitmemiş 🙏🏻 umarım böyledir. Çok teşekkür ederim güzel yorumunuz için. Sevgilerimle kalın ❤️

   Beğen

 4. tatlım içim açıldı fotoğraflar da yazın da çok güzeldi,
  Geniş evi seviyorum ben de beyaz çok aydınlık katıyor ferahlık veriyor
  Zevkli kadın olduğun seçimlerinden belli
  Alah ağız tadı ile oturmak nasip etsin
  Kızların ve eşinle birlikte
  sevgiler

  Liked by 1 kişi

 5. Rahat ferah aydınlık bir eviniz var ,Ailenizle beraber sağlık ve huzurlu mutlu günleriniz olsun .🙂🌷

  Beğen

 6. Merhaba, önceikle yeni evinizde mutlu sağlıklı günlerde oturun…Bende salonda kullandığınız halıyı soracaktım. nereden altınız model ismi falan nedir acaba?

  Liked by 1 kişi

cevapla

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s