lucca and milka kapak

Herkese merhaba! Dört ay önce ikinci kızımız Ada dünyaya geldi ♥ Bugün kendim perspektifiminden iki çocukların annesi olmak ile ilgili düşüncelerimi sizinle paylaşmak isterim. Hem ikinci hamile kalmadan önce hem de hamileyken kafamda çeşitli soru işaretlerim vardı. Şimdi dört ay geçerken gerçek olanları ve olmadıklarını anlatmak isterim.

Bu yazımı hazırlamak için kızlarımın fotoğraflarını çektim, çekimde eşsiz Lucca & Milka yeni koleksiyondaki sevgi dolu ürünlerini kullandım. Zaten sadece çekimlerde değil, Instagram’da belki görmüştünüz, Lucca & Milka artık her gün bizimledir, epeyden beri bu kaliteli ve %100 Türk markasının sosyal medyada elçisiyim. Ondan gerçekten çok gurur duyarım! PicMonkey Image14

YAŞ FARKI 

Kızlarımın Ela ve Ada arasında tam 6 sene yaş farkı var. Aslında keşke o kadar çok beklemeseydik diyorum ancak öteki taraftan Ela biraz daha büyünce artık bana Ada ile yardım edebilir. Evimizi geçen taşınırken büyük kızımın gerçekten ciddi bir katkı oldu. Onsuz ne yapardım bilemem 🙂 Ada o zaman sadece 1 aylıktı çünkü. Ela onu kucağında tutup, şarkıları söyleyip bazen bakıyordu, ben o zaman eşyalarımızı yeni evimizde yerleştiriyordum. Tam bir takım çalışması oldu 🙂

Acaba bu yaş farkı çok mu büyük oldu, gelecekte birlikte oyun oynarlar mı veya aynı dünya paylaşırlar mı? Şu anda çok erken, onu bilemeyorum. Sanırım zaman gösterir.PicMonkey Image10

KISKANÇLIK

Evet, kıskançılığı da yaşadık. Elimden gelen yaptık, hamileyken Ela ile çok konuştum, onu hazırlatmaya çalıştım. O zaten kardeşini çok ama çok istedi, çok heyecanlıydı. Ada da doğunca Ela’ya küçük bir hediye getirdi 🙂 (böyle bir şeyi çok kişi bana tavsiye etti daha önce). Ancak oldukları oldu. Doğumun sonrasındaki ilk saatlarımız hem çok güzeldi, ancak aynı zamanda da biraz üzücüydü. Ela çok ağladı 😦 İlk defa aramıza birisi girdi sanki. Birkaç gün sonra daha iyi oldu ancak bazen hala biraz kıskanıyor. Agresif şekilde kesinikile değil, zaten Ela çok tatlı ve cana yakın bir çocuktur, bu duygusunu daha çok üzülerek ifade ediyor. Ada’ya hiç bir zaman zarar veremez, kardeşini çok seviyor. Ancak beni de bazen paylaşmak istemiyor. Kendisi tekrar küçük bebek olmak istiyor, ağlıyor. Zamanla onu daha az görüyoruz, ancak bence bu turlu davranış bu durumda çok doğal ve normaldır, ona fazla bir şey demiyoruz bu yüzden.

PicMonkey Image16

Kıskançlığını azaltmak için bazen herşey çift alıyoruz: Ela’nın ve Ada’nın kendi olsun diye 🙂 Mesela bu Lucca & Milka’nın nevresim setlerini kızlarıma ayrı ayrı aldım: Ela’ya açık pembe, üzerinde siyah yıldızlı baskılı; Ada’ya ise onun beyaz versiyonu. Lucca & Milka’nın bütün nevresimler kendi atölyesinde az işlem görmüş %100 organik pamuklu kumaştan el emeği ile yapılıyor.

Fotoğrafta gördüğünüz pembe yıldızlı keten garlandı da Lucca & Milka‘nın sayfasında bulabilirsiniz: Pembe Yıldız Garland.  Onu eskiden beri çok severek kullanıyoruz. Eski evimizde onu yatak odamızda astım, şu anda Ada’nın bebek odasında yeni yerini buldu.

PicMonkey Image9

Markanın bütün nevresim takımları kendi kumaşı ile hazırlanmış özel saklama çantası ile satılıyor:

PicMonkey Image7Bundan çok hoşuma gidiyor, bir yere gezmeye giderken Ada’nın kıyafetlerini plastik torba değil, ona saklıyorum:

PicMonkey Image8

Sayfasında nevresimin sadece birkaç tane desen seçeneği mevcuttur ancak siparişinizi oluşturmadan önce marka ile Instagram’da DM göndererek veya e-mail yolu ile temasa geçerseniz istediğiniz renkte ve hayal ettiğiniz desenle nevresim takımını yaptırabilirsiniz.

PicMonkey Image12

İKİ ÇOCUKLARIMI AYNI ŞEKİLDE SEVECEK MIYIM?

Aramızda iki veya daha fazla çocukların anneleri var mı? Benim gibi hamileyken bu sorusunu kendinize sürekli sordunuz mu? 🙂 Çünkü ben kendime onu çok sordum. Sadece Elam varken, benim göz bebeğim, benim dünyam, benim herşeyim; bazen artık ciddi şüphelerim oldu: başka bir bebeği aynı şekilde sevebilecek miyim 🙂 🙂 🙂 Onun cevabı kesinikile evet oldu. İki çocuğunuzu aynı şekilde deli gibi sevebilirsiniz! Annelerin psikolojisi gerçekten bu şekilde çalışıyor. Sevgili ikinci çocukların anne adayları, ondan hiç şüphenizi olmasın.

PicMonkey Image13

KARŞILAŞTIRMA

Çocuklarım bir birine benzeyecek mi? Aslında bu soruyu hamileyken kendime pek sormuyordum ancak Ada artık dünyaya geldikten sonra bir şey fark ettim: ister istemez iki kızlarımın karşılaştırması sürekli yaparım. Yani bu şekilde: Aaa, Ela bu yaşta bunu yapardı, Ada neden yapmıyor? Aaa, Ada bunu nasıl yapıyor, Ela hiç yapmazdı! Ada’nın kilosu neden böyle, Ela’nın o kadardı … vs. Inanın bana, böyle bir şey belki size de çok olur. İki çocuklarınız sizindir; ilk çocuğunuzdan belli bir deneyimi kazanmıştınız ancak inanın bana; her çocuk çok farklıdır ve tamamen yeni bir süpriz olabilir. Belki herşeyi yeniden öğrenmeniz gerekecek, ikinci çocuğunuz tamamen farklı ve şaşırtıcı küçük bir insan olabilir, aslında olabilir değil –  kesin farklı olacak 🙂PicMonkey Image15

İKİNCİ ÇOCUK – DAHA ZOR MU DAHA KOLAY MI?

Hem daha zor hem daha kolaydır 🙂 Haha nasıl bir cevap mutlaka dersiniz! Hemen açıklama yaparım: ikinci çocukta mutlaka daha çok tecrübelisiniz, daha çok huzurlu, panik yapmazsınız, bebek ile ilgili herşey unutursanız bile ikinci çocuğunuz dünyaya gelince inanın bana herşey hemen hatırlıyacaksınız ve otomatik gibi yapacaksınız (örnek emzirme gibi). En az bizde böyle oldu. Elamız ile ne kadar farklıydı. İlk defa anne olunca ben daha çok panik yapardım ve bazı şeyler kafama çok koyardım. Şu anda sıfır stres, çok daha rahat oldum.

Ancak aynı zamanda iki tane çocuk bence artık daha az zaman ve daha çok yorgunluk demek. Belki benim gibi iki kat daha çok yorgun ve enerjisiz olacaksınız. Ada dünyaya gelmeden önce sanki çok şeyler aynı anda yapabilirdim. Şu anda bazen enerjim bitiyor (Beni YouTube’ta takip edenlere buradan sesleniyorum – evet bu yüzden şu anda yoktum, umarım yakında döneceğim!). Üstelik eskiden çok sabırım vardı, iki tane çocuk varken sabırımın deposu sanki bazen bitmek üzeredir 😉  Fakat o kadar da kötü değil, merak etmeyin! Dayanamaz bir durum değil. Çocuklar o kadar çabuk büyüyor ki, eminim yakında şu andaki durumu çok özleyeceğim, bana bazen zor da geliyorsa!

Sizin düşünceleriniz nedir?

PicMonkey Image3

Bu güzel sulu yeşil yumuşacık battaniye eğer fotoğraflarımında ilginizi çekiyorsa hemen açıklamayı yaparım – bambu battaniyedir. Değişik renklerini ve ebatlarını burada bulabilirsiniz: Lucca & Milka battaniye .  Bizim için olmazsa olamaz. Geçen yurtdışına giderken de bizimle gitti, Ada onu çok seviyor ♥  O kadar yumuşacık ki, keşke büyük ebatı da olsa diyorum, bende kendim kullanırdım çünkü 😉

PicMonkey Image2

Bu da son zamanlarda en favorim bir ürün – Ada’nın Lucca & Milka’nın alt değiştirme masasının kılıfı. Elime ilk ulaştığı zaman ona baka baka gerçekten doyamadım. O kadar kaliteli ve güzel bir ürün ki, bazen kullanmaktan çekiliyorum bile, çok ciddiyim :-)))) Lucca & Milka‘nın bütün ürünleri gibi %100 el yapımıdır, altın yıldız detayına bakar mısınız? Ürün pamuk keten kumaştan yapıldı.

PicMonkey Image4Ithal ürünlerde aradığımız kalitesi gerçekten yerli %100 Türk Lucca & Milka‘da bulunmaktadır. Şahane bir şey! Benim iki tane memleketim var artık: hem Polonya hem de Türkiye ve ikisinde mümkünse yerli ürünleri alırken yerli üretimi zaman desteklemeye çalışırım. Sizde lütfen bu konuda eksik olmayın arkadaşlar ♥

Lucca & Milka‘nın yeni koleksiyonunda aynı pamuk keten kumaşından yapılan üçgen atkılar da bulunmaktadır! Siparişi DM’den verilir.

PicMonkey Image5

Son olarak size evimize yeni gelen çok sevimli başka bir ürünü göstermek istedim: ketenden yapılan elyaf dolgu hayvan kafası. Tavşan olarak satılıyor ancak Elam ona köpekçik diyor 🙂 Ada’nın odasında onu duvar dekorasyonu olarak kullanıyoruz şu anda. Onu buradan bulabilirsiniz: klik klik.

PicMonkey Image1Beni en mutlu eden özelliği antiallerjik olduğu için Ada’nın uyuduğu odada rahatlıkla koyabiliyorum, peluş değil, sentetik malzeme içermiyor. Tamamen antiallerjik olarak üretiliyor. Makinede yıkanabilir. Çünkü biliyorsunuz, bebekler, özellikle yeni doğanlar, nefes almakta zorluk çektiği için doktorlar uyuduğu odada bazen halı bile istemiyorlar. Özellikle Ankara’nın havası çok kuru ve tozlu oluyor, ben herşeyi sık makineye atıyorum!

PicMonkey Image6

Ve tabii ki her zaman gibi, hem Ela için hem Ada için Lucca & Milka’nın meşhur müslinlerini kullanıyoruz. Daha önce onları bu yazımda gösterdim: Iskandinav tarzında harika ürünler – Lucca & Milka ve burada: Bebeğimizin için ilk alışverişlerim ve bebek arabasının seçimi . Kullanmayan kaldı mı 🙂

PicMonkey Image19

Hepinizi kızlarımla çok öpüyoruz!

undtitled

Reklamlar

İki çocuğun annesi olmak” için bir yanıt

  1. her zamanki gibi süper süper süper. adaya ve elaya bayıldım. Allah nazarlardan saklasın maşaAllah onlara. Sizin gibi bir annesi olduğu için çok şanslılar.

    Liked by 1 kişi

cevapla

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s