beyaz parke (25).jpg

Herkese merhaba! Eğer ev dekorasyonunda ilgileniyorsanız ve yaşadığınız alanın estetiğine önem veriyorsunuz mutlaka dekorasyon hedefleriniz var, doğru mu? 🙂 Benim de tabii ki ancak çoğulu gerçekleştirmeye başardım. Yıllarca küçük beyaz – pastel ev hakkında hayal ediyordum ve şu anda şükürler olsun, çok mutluyum çünkü bu hayalı yaşıyorum. Tabii ki evimiz belki tam ideal değil ancak benim ideal yaşam alanından uzak kalmıyor.

Bence evlerimizin görüntüsü bizi çok ciddi şekilde etkiliyor ve olumlu veya olumsuz enerji veriyor. Evimizin dekorasyonunu veya tasarımın şeklini sevmiyorsak; evimizin içinde kendini kötü hissedersek, bilinçsizce hayatımızda mutsuz olacağız. Başka örnek: evinizde sevmediğiniz bir şey varsa mesela bir duvar panosu veya dolap. ‘Onu hiç sevmiyorum’ diyorsunuz ancak o obje yıllarca aynı yerde kalıyor ve gözünüze her gün batıyor. Bence hiç beklemeyın ve onu veya başka birisine verin veya mesela başka sevdiğiniz bir renge boyatın. Emin olun, böyle ufak değişimlerden başlıyarak hayatınız tam değişebilir ve hem evinizdeki hem de içinizdeki ruhsal armoniyi yerine getirebilirsiniz.

Benim gözüme yıllarca batan ladin renginde olan masif parkemizdir 😛 Aslında çok güzel ve kaliteli bir parke ancak bana göre yaşam alanımızın stiline uyumlu değil. Kendime soruyorum her zaman, neden parkeler her zaman standart olarak böyle renkte olması lazım…? Eskiden beyaz mobilya yoktu mesela, bütün mobilya ladin vs. yani kahve renginde oluyordu. İyi ki zamanla başka seçenekler oldu. Bence şu anda, en az Türkiye’de, zeminler için aynı bir dönemi yaşıyoruz. Bence o kadar koyu zemin yaşam alanımızı her zaman küçültüyor. Beyaz parke çok daha ferah kalıyor, onun dışında küçük alanı bile gerçekten çok büyük olarak gösteriyor. Duvarları istediğimiz renge boyabilirsek neden zeminler her zaman aynı kalması lazım? Böyle beyaz odalara bakarken için tamamen açılıyor. Avrupa’da, özellikle iskandinav ülkelerde, beyaz parke çok daha yaygın oldu ve şu anda onlara çok moda var.

Bugün sizin için Pinterest’te bulduğum beyaz parkelerin ilham fotoğraflarını paylaşıyorum, onun dışında araştırdığım Türkiye’deki beyaz parke çözümlerini hakkında biraz bilgi veriyorum. Keyifli okumalar!

beyaz-parke-9

Beyaz parke bence hem salona, hem yatak odasına hem de çocuk odasına yakışır.

beyaz-parke-8

Fotoğraftaki alanları meşe parke ile düşünün, kesinikle aynı ferahlığı yakalamaz, evimizde aynı soru yaşıyorum: herşey ne kadar açık renkte olsa (duvar, mobilya, kapı, pencere, tekstil) kahve renginde olan parke ferahlığın etkisi çok azaltıyor

Önce – sonra örneği bu fotoğrafta görebilirsiniz:

0820165

Bütün hikaye, detaylı fotoğraflarla ile birlikte bu linkte bulanilirsiniz: klik klik
beyaz-parke-2

Beyaz parke bence hem beyaz ve pastel renklerin yanında güzel görünüyor, hem de siyah ve doğal ahşap olan mobilyaların güzelliğini ortaya çıkartıyor.

beyaz-parke-3

a-baby-shower-for-amelia

Iki tane alternatifi var: 1. eski parkeyi boyama 2. yeni beyaz parke alma. 

Boyama işi fiyat olarak çok daha uygundur ancak aynı zamanda daha riskli:

 • yurtdışında parkeyi boyamak için yapı marketlerinde uygun malzeme kolay bulabilirsiniz. Türkiye’de o işin için özel ürünler bildiğim kadar ile yok. Geçen sene bazı mobilyalarımı beyaza boyamaya kalktım ve yapı markette çok zorluk çektim. Bana kesinikle bu işleme uygun olmayan boya çeşidi satıldı, sonra kendim araştırma yapıp doğru ürünü aldım ama onu da zor buldum.
 • Doğrusu bu: parkenizi beyaza boyatmak için iki tane alternatif boya kullanabilirsiniz: pinoteks veya su bazlı ahşap boyası (akril boya).

beyaz-parke-4

Detaylarını homify.com.tr sayfasında buldum:

“Parkenizi renklendirmek için kullanabileceğiniz iki tip boya vardır: Pinoteks ve su bazlı ahşap boyası. Pinoteks kullanarak parkelerinizi renklendirirseniz ağacın doğallığı ön planda olmaz, onun yerine renk daha ön plana çıkar. Pinoteks uygulamasını fırçayla ya da ruloyla yapabilirsiniz. Pinoteks uygulandıktan sonra üzerine mutlaka poliüretan esaslı cila ile uygulamalısınız. Modern cilaların çoğu poliüretan esaslı oldukları için, uygulama sonunda ahşabın bütün gözeneklerini doldurarak pürüzsüz bir yüzey sağlarlar. Bu sayede silmeniz, süpürmeniz kolaylaşır. Üstelik sudan da etkilenmezler.

Su bazlı ahşap boyası parke renklendirmede teknolojinin son harikası diyebiliriz.Bu boya ile parkelerinize istediğiniz her rengi verebilirsiniz, avantajları su bazlı olması sebebiyle sağlık açısından uygulayana ve kullanana her hangi bir zarar teşkil etmemesi, ağacın dokularına kadar işleyerek doğal bir görünüm sağlaması ve su bazlı cila ile uyumlu olmasıdır. Su bazlı ahşap boyası uygulamasını fırça, ve rulo ile yapabilirsiniz. Boya kuruduktan sonra, üzerine vernik sürerek parkelere son halini verebilir, ister mat ister parlak bir yüzey yaratabilirsiniz.”

beyaz-parke-5

 • Boyama yapmadan önce kesinikle sistre makinesi ile zemin hazırlanması lazım. Bu maalesef çok zahmetli bir iş. Sistre makinesi yapı marketten kirayabilirsiniz ancak yine bu işi size kalırsa bence zor bir şey.
 • Sistre işlemi yapıldıktan sonra astar işlemi da yapılması lazım.
 • Boya yapıldıktan sonra vernik işlemi de yapılacak, nasıl olsa o zemini sonra defalarca sileceğiz, boya koruması olması lazım.

beyaz-parke-6beyaz-parke-7

 • Ustayı bulabilirsiniz ancak bu iş yaygın olmadığı için bence bu konuda deneymli birisini bulmak zor olur.

Bildiğim kadar ile sevgili Sahildaki Ev evindeki parkelerini usta yardımı ile beyaza boyatımış. Hikayesini bu linkin altında bulabilirsiniz: klik klik. Kendisi Datça’da oturuyor, keşke Ankara’da aynı usta olsa 🙂

beyaz-parke-11

 • Boyalı zemin hasarlara karşı daha çok hassastır. Mobilyalarımı beyaza boyadım ve bazen dikkatsız kullanınca boya çıkma ufak zararları oluyor. Benim korkum bu: yere bir şey düşerse hemen ordan boya çıkabilir.

beyaz-parke-16

Ikinci alternatif yeni beyaz parke yaptırma işidir. Araştırma yaptım ve maalesef Türkiye’de en çok beğendiğim beyaz mat parkeyi hiç bulamadım 😦 Ancak böyle ürünlerini buldum:

 • ELESGO HİGHGLOSS BEYAZ PARLAK PARKE klik klik . Metre karesinin fiyatı 120 TL’dir, pahalıdır ancak Alman malı ve mühtemelen kaliteli bir ürün. Rengi harika, keşke daha çok mat olsa. Sonuç bu şekilde görünüyor:

sfd81fb594f91e54560a9a253897210db0b_800x800

beyaz-parke-21

beyaz-parke-20

beyaz-parke-27

Bence mat daha samimi ve güzel olurdu ama yine sonuç çok iyi.

 • Daha ücüz alternatif olarak beyaz venge laminat parkeyi buldum ancak açıkcası onu pek beğenmedim. Yine bembeyaz mat ürünü bu kategoride de yok, sadece venge, maviye giden bir rengi var. Metre karesinin fiyatı yaklaşık 49 TL’dir. Bauhaus gibi yapı marketlerinde normal satışta da çıkıyor. Örnek:

image

Evimizi alırken 2 odada aynı renkte olan laminat parke vardı ancak onu masif parke ile değiştirtik. Aslında sonra pişman oldum, keşke bıraksaydım, rengi daha açık ve beyaza yakın ancak kalitesi iyi değildi ve sanki biraz ücüz görünüyordu.

Eğer bir gün taşınırsak yeni evimizde beyaz parkeyi görmek isterim, en büyük hayalım bu 🙂 Kendim boyamaya sanırım hiç kalkmam, bu işi usta tarafından yapılır veya yep yeni parke ile çözülür.beyaz-parke-13beyaz-parke-15beyaz-parke-17beyaz-parke-18

Belki beyaz parkenin konusunda sizi en çok korkutan temizliğidir … 🙂  Ben bu konudan çok endişenli değilim, nasıl olsa ben bembeyaz bir evimde her gün oturuyorum bu yüzden alışkanım… 🙂 Çocuk ve kedi varken belki beyaz düzeylerin temizliği daha zor olabilir ancak beyaz rengi bana o kadar çok positif enerji veriyor ki onu hayatımda başka bir rengi ile değiştirmezdim 🙂
beyaz-parke-10

Sizin için beyaz parkenin daha çok ilham fotoğraflarını buldum:

beyaz-parke-22beyaz-parke-23beyaz-parke-24beyaz-parke-26

beyaz-parke-28beyaz-parke-29boemz-60beyaz-parke-30biala-podloga-sypialniabeyaz-parke-31

Bu arada sulu yeşil renkte olan parkeyi de buldum, ona tamamen bayıldım 🙂  Bakın:
beyaz-parke-19
Beyaz parkeye ne diyorsunuz? Aramızda beyaz parkeyi yaptıran veya boyanan birisi var mı acaba? Tercübenizi paylaşabilir misiniz?

Bu arada sizin dekorasyon hedeflerinizi neymiş acaba… 🙂 ?

Sevgiler!

Untitled

Reklamlar

Ev dekorasyonunda tek kalan hedefim – BEYAZ PARKE :-)’ için 4 yanıt

 1. Merhaba karolina hanım öncelikle güzel kalbinize enerjinize evinize tarzınıza bayılıyorum sizi çok seviyorum😍😍😍yazınızı okuyunca ne kadar doğru karar verdiğimi bir kere daha anladım evimi döşerken hayalimde hep beyaz parke vardı ve hayalim gerçek oldu bütün yakınlarım şiddetle karşı çıktı ama onları dinlemedim şimdi her geldiklerinde hayranlıkla bakıyorlar ve iyiki bizi dinlemedin diyorlar eve geldiğimde içim açılıyor çok memnunum temizlik konusunda hiç sıkıntı yaşamadım sonuçta beyazda olsa başka renkte olsa aynı temizliği yapıyoruz düşünenlere şiddetle tavsiye ediyorum Giresun’dan Kocaman sevgiler💕💕💜💗🙋🏻

  Liked by 1 kişi

  1. Yasemin Hanım çok teşekkür ederim, yorumlarınız ve mesajınız beni her zaman çok mutlu eder. İyi ki varsınız! Parkenizden biraz bahseder misiniz? Tam nasıl oldu: laminat mı yoksa parlak? Rengi tam nasıl? Usta ile özel mi yaptırdınız yoksa hazır parkeyı mı aldınız? Gerçekten çok merak ederim. Şimdiden teşekkür ederim. Giresun’a kocaman sevgilerimi gönderiyorum!

   Beğen

 2. Merhaba Karolina’cığım,öncelikle bloğun yazıların ve faydalı anlatımlarım için seni tebrik ederim.Hem çalışan bir anne hem şu anda hamile hem de bòyle güzel bir blok sahibi çok pozitif bir insansın 🤗💕 Bende yıllardır klasikleşmiş parke renklerinden nefret eder neden beyaz parke olmadığını düşünürdüm.Etrafımdakiler beyaz rengin delilik olduğunu düşünüp 10 yıl önce tüm evimi beyaza boyattığımda da böyle demişlerdi sonra patır patır hepsi beyaza boyattı 😁 dediğin gibi beyaz parke seçeneği yurt dışındaki gibi gelişmiş değil Türkiye de.Bende resimlerde görüp iç geçiriyordum bir yandan da korkuyor acaba çiğ mi durur diyordum.Ahşabın sıcak rengini de seviyor idim.Sonunda Salonumuzu Ahşap rengine arka odaları beyaza döşetmeye karar verdim ve çok memnun kaldım.ilkden salonuda beyaza dönüştürmediğim için çok üzüldüm.Sonra açık renk mobilya ve halının ahşap rengi üzerinde güzel göründüğü ve sıcak ahşap renginde de aklım kalacağı için alıştım.ve yine arkamdan herkes beyaza döşedi evini, mobilyalarını😊 Ama şimdi keşke Ahşap rengi yapsaydık diyorlar çünkü parke beyaz mobilya beyaz göz yoruyor çiğ duruyor diyorlar hatta değiştirmeyi düşünüyorlar. Genelde salonda vakit geçirildiği için belki dedikleri doğrudur ama ben arka odalarımdaki beyaz renkten çok memnunum hem ferah ve huzurlu gösteriyor hemde ışık az aldığı için beyaz parke daha aydınlık gösteriyor.Temizlik konusuna gelince ben zaten titiz bir insanım her gün mutlaka süpürülüyor ev ve diğer parkeler kadar kirleniyor bence bir farkı yok sadece saçınız koyu renkse düştüğünde hemen belli ediyor 😁 Yapılışına gelince parkeleri Koçtaş dan almıştım ustamızda yıllardır çalıştığımız bildiğimiz tadilat işleri yapan birisi idi.1 günde bitirmişti 2 oda 1 salon evimizi.Parkenin üzerinde sanki budak deseni var gibi ve aralarında derz boşluğu var buda parkeye sanki ağaç havası veriyor ve rengi mat.Gönlüm isterdiki gerçek ağaçtan yani eski evlerdeki gibi tahta olsun ama hem yapması çok zahmetliymiş hemde pahalı.Laminant parkede gayet güzel duruyor umarım yardımcı ve faydalı olabilmişimdir yaptırmak isteyenlere òpüyorum seni 😚😚😚

  Liked by 1 kişi

  1. Sevgili Tüğbacığım, evinizdeki beyaz parke hikayesini anlattığın için çok teşekkür ederim. Senin beyaz evine hayran kalıyorum zaten. İnşaallah bizim de bir gün beyaz parkemiz olacak 🙂 çok öpüyorum!

   Beğen

cevapla

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s