NAGLOWEK.jpg

Hepimize mutlu Cumalar dilerim! Daha önce Instagram’da bahsettiğim gibi blogumda yeni bir projemi başlıyorum: Evinizin terapisi 🙂 Eğer benim gibi sade Iskandinav stilini severseniz ancak eviniz istediğiniz gibi sıcacık ve tarzlı olmuyor; eğer çok uğraşıyorsanız ancak odanız hiç bir zaman Pinterest’teki odalar gibi görünmüyor, belki de güzel eviniz var ancak uygun aksesuarları ve renkleri seçenek yapamayorsunuz… Size ev stilin danışmanlığı hizmetlerimi sunmak istiyorum.

Bugün ilk müşterimin Deniz hanımın Kilis’teki evinin salonumuza göz atalım.

hhh

Deniz hanım Kilis’te oturan çalışan bir annedir. Evindeki salonun dekorasyon aksesuarlarını (minderleri, perdeleri, halısını ve tabloları) değiştirmek istiyor, benden yardım istedi. Salonu şu anda böyle görünüyor:

13

avant

 • Salon sade stilinde döşendiği için çok sevindim. Fazla kalabalık değil, ağır ve çok süslü objeleri yok. Böyle bir odaya aslında sadece doğru detayları ve aksesuarları eklerken yüzünü tamamen değiştirebiliriz.
 • İlk gözüme çarpan harika, çok tarzlı bir lambader ve yemek takımı oldu. Bu mobilyaları görünce aklıma hemen yine çok moda olan retro 50′ ve 60’in mid-century modern tasarım ve dekorasyon stili geldi:
 • Duvarlar ve oturma takımı düz ve nötr olduğu için her dekorasyon stiline uyar, aksesuarların güzel bir arkası olur, bu durumda değişik renkleri ve desenleri kullanmakta daha özgürlüyuz. Özellikle yeşil tekli koltuğu çok beğendim.

DÜZELTİLECEK.jpg

Bu odaya yeni bir tarzı ve biraz da Iskandinav esintisini eklemek için şu anda mevcut birkaç detaylarından vazgeçersek bence iyi olabilir:

 • Yemek takımının yanındaki duvar resimi bence buraya pek uymuyor.
 • Yemek masasının üzerinde olan masa ortusu ve çiçeği eminim çok güzel ancak odanın modern stiline maalesef çok fazla uymuyor, daha klasik ve geleneksel bir dekordur.
 • Çocuk eşylarının yeri çocuk odasıdır 🙂 Bende anne olduğum için bu ne kadar zor bir şey olduğunu biliyorum ancak bu kuralı gerçekleştirmeye çalışıyorum (evet, her zaman olmuyor… 🙂 ).
 • Şu andaki yastık kılıflarının renkleri bence biraz fazla canlıdır, tonlarını biraz söndürmemiz lazım. Sanırım Deniz hanım onları kullanırken salonuna biraz rengi katmaya çalışmış ancak sonuçtan şu anda kendisi memnun değil çünkü kılıfları değiştirmeyi istiyor.
 • Perde sade ve yeşildir, aslında güzel bir seçenek ancak bence onun gibi canlı bir renk o kadar büyük bir yüzeyde biraz yorucu olabilir. Zaten Deniz hanım belki aynı sebebten dolayı kendisi onu değiştirmek istiyor.
 • Beyaz zebra perdesi nötr ve fena olmayan bir seçenekdir, sadece belki aşağıdaki eteği biraz daha klasik bir odaya uygun olurdu. Imkanı varsa bu perdenin yerine başka bir şey düşünebiliriz.
 • Halı
 • Masa ortusu gibi çok cici ve el emeği ile yapılan vitrindeki beyaz kumaş peçeteleri – yine modern stiline pek uyumaz. Vitrini de bence yemek takımın köşesine belki koyabiliriz.
 • Son olarak: gördüğüm kadar ile salonda beyaz tavan genel ışıklandırması kullanılıyor. Lambader dışında başka bölgesel ışığın kaynağı yok. Bence eğer tavan ışığını kullanmak zorunda kalırsak (biliyorum Türkiye’de çok yaygındır) beyaz değil, onu daha sıcak tonlarda kullanalı yoksa odamız maalesef hiç bir zaman sıcacık görünmez. En iyi sonuç almak için birkaç tane bölgesel ışık kaynağını kullanmalıyız.

14

Odanın güçlü ve biraz daha zayıf noktalarının bulduktan sonra doğru renk paletine seçmeye geçebiliriz:

renkler-paleti

Salonda yeşil ve gri tonları mobilyaların renkleri olarak şu anda zaten mevcuttur, onlardan kaçamıyoruz (hem de kaçmıyalım! çok güzel bunlar) bu yüzden bence aynı renkeler ile devam edelim.

Ancak aksesuarları seçerken hem bu renklerin doğru tonlarını seçelim hem de onlara tamamlayan renkleri katalım.

Bu yüzden ana renkleri olarak derin yeşili ve griyi seçtim (hem de onların değişik tonları), tamamlayan renkleri olarak sönmüş pembe ve doğal ahşap rengini (mobilyaların detaylarında mevcut olan bir renk):

untitledy

Bu renklere modern stilinde olan gümüş dekor objeleri ve doğal ahşabın detaylarını güzel uyar.

Şimdi bu renklerin değişik varyasyonlarına ve kombinasyonlarına bakalım. Soğuk paletten başlıyalım. Açıkcası en sevdiğim tonlar soğuk olanlardır 🙂

1

Soğuk renlerin sönmüş versyonu pastel olarak da geçiyor. Bu durumda renkler çok canlı değil, yoğunluğu fazla olmuyor. İlk kar yağıdığı güne benziyorlar – herşeyin üzerinde hafif şeffaf beyaz bir kaplaması oluyor. Bu renkler de sanki sütlü karışmı gibi duruyor.

Soğuk renkler daha koyu bir palette de olabilirler, eğer birisi daha enerji veren tonları seviyorsa onları seçer:

3

Nötr tonların paleti ne soğuğa ne sıcaklığa direkt gitmiyor, en tercih edilen bir palet olabilir:

2

Ancak eğer Deniz hanım daha sıcak tonları seviyorsa aynı renklerin sıcak tonları da seçtim. Bu tonları özellikle son bahardayken doğasında görebiliriz. Odalara çok sıcaklığı katiyorlar. Yanında altın renkte olan dekoratif objelerini kullanabiliriz.

4

Onun biraz daha hafif versyonu ilk baharın renklerine benzer. Bu durumda tonlar hala sıcak ancak daha açıktır. Bu tonları kullanırken çok neşeli ve pozitif enerji veren sonucu alabiliriz:

5

Kullanmak istediğimiz renkleri bildikten sonra odamıza uygun aksesuarları seçebiliriz. Doğru şekilde seçilen ve kombinasyon edilen aksesuar gerçekten bazen bütün odanın havasını ve atmosferi oluşturyorlar. Yeni mobilya almadan ancak yeni aksesuar kullanarak evimizin görüntüsünü tamamen değiştirebiliriz.

NOT: Objeleri seçerken  özellikle Türkiye’de mevcut ürünleri seçiyordum. Çoğulu online satışta bulunmaktadır (H&M Home hariç ancak o da sanırım yakında online satışı ile Türkiye’de çıkacak, onun dışında ürünleri Instagram’da satışta oluyor). Zaten bu sadece ilham panosudur, başka markaların olan benzeyen ürünlerini tabii ki kullanabilirsiniz:

eklenebilir

6

Minder kılıfları, battaniye ve ananas – H&M Home, vazo – Tepe Home, yeşil dolap – IKEA

10

Ayna, halı ve minder kılıfı (pembe ve gri çicekli) – IKEA, pembe mum ve gri minder kılıfları – H&M Home

7

Perde, masa lambası, vitrin, pembe vazo – IKEA, gümüş kavanoz ve minder kılıfı – H&M Home, gri vazo – Tepe Home

8

Dolap, mum seti, yeşil düz minder kılıfı, botanik resim, çerçeve – IKEA, yapraklı minder kılıfı – evimhayatım.com

9

Yeşil kavanozlar, yapraklı stor perde, fener – IKEA, gümüş şamdan, battaniye, yeşil tealight mum, minder kılıfı – H&M Home

11

Yeşil sehpa, gri kavanozlar – IKEA, fener – Tepe Home, minder kılıfı – H&M Home, bitki – yapı marketi 🙂

fgfg

Deniz hanımın salonuna modern tarınzda olan aksesuarlar bence çok yakışır. Dekor objeleri seçerken çok süslü olanlardan uzak durun, bu odanın stiline pek uyumaz. Renklerin uyumu ve tekstillerin kaliteli doku kendisi olarak bir dekorasyon olacak.

Deniz hanım eğer bol minder, koltuk şalları, nokta ışıklandırmasını ve grup olarak konulan mumları kullanacaksa odasına çok güzel sıcak ve tam kışlık bir havasını yaratabilir. Not: Minderler boyut olarak çok küçük olmaması lazım.

Şu andaki vitrini yemek takımının yanına eğer koyacaksa oluşturan boş alanda bence yukarda seçtiğim yeşil dolapların birisini koyabilir. Yoksa büyük yeşil bir bitki (ancak canlı, plastik olmayan).

Halı konusunda bu stiline IKEA’nin Lappljung Ruta ürünü çok yakıştırıyorum, odasının çok tarzlı bir detay olabilir, ancak onun yerine düz gri halı da bu odaya iyi gider.

Duvardaki resimleri olarak buraya botanik motifli yeşil resimleri görmek isterdim:

Perde konusunda bence buraya pastel gri veya biraz daha koyu gri kanat perde iyi gider. Yanında düz veya yeşil detaylı bir storlar.

En son, bence bu odaya mutlaka bir sehpa olması lazım. Bu yazın başında bahsettiğim mid-century modern stilinde olan bir ürün gerçekten harika olur. Deniz hanım için IKEA sayfasından seçtiğim bu tarzında olan sehpalar:

12

Hayal gücümü kullanarak bu odanın gelecek halini  bu şekilde görüyorum 🙂 .

P.S. Lambaderi maalesef bu resime ekleyemedim ancak şu anda kaldığı yeri bence çok iyi.

goruntuleme

untitled

Sevgili Deniz Hanım, aileniz ile birlikte güle güle mutlulukta oturun!

Eğer sizde odanıza benimle birlikte terapisi ve benzeyen çalışmasını yapmak isterseniz detayları ve fiyat bilgisi için iskandinav.evim@gmail.com adresime yazabilirsiniz.

Herkese güzel bir hafta sonu dilerim!

Untitled

Reklamlar

Iskandinav Evim ile evinizin terapisi – Deniz Hanım’ın Kilis’teki evi’ için 12 yanıt

 1. Karolina’cım, mükemmel bir yazı olmuş!!! Okumaya doyamadım desem??? Mutlaka seni bizim eve davet etmem lazım ^_^ Çocuklar oynarken sen de bizim salonu elden geçirirsin, ne dersin? :))) Öptüm çok, harikasın!!!!!

  Beğen

 2. Karolina Hanımcım ancak fırsat bulabildim buraya yazmak için. Ne kadar teşekkür etsem azdır. Önerilerinizi ilk fırsatta uygulayıp sizinle paylaşacağım. Değerli vaktinizi ayırıp evimize yeni renkler ve heyecan kattığınız için tekrar teşekkürlerimi sunuyorum. Görüşmek dileğiyle, kucak dolusu sevgiler…

  Beğen

 3. Merhabalar rica etsem ilham panosundaki birleştirmeyi hangi programla yaptığınızı öprenebilir miyim ? 🙂

  Beğen

 4. Merhaba! Yazınızı çok beğendim, büyük bir keyifle okudum. Ben de 4 aylık evliyim ve maalesef evim tam bir yeni gelin evi. Ruhsuz derler ya öyle, hala bir yaşanmışlık katamadım yoğunluktan… Bu aralar çok fazla gözüme batar oldu. Rica etsem bana da yardımcı olur musunuz?

  Beğen

cevapla

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s