351329d219bb2b865c154fe9b9bc516b

Sans titre 1 (2)Herkese merhaba!

Bugün başka bir yazı yazacaktım ancak Instagram’da bana geçen günler birkaç kişi evimizdeki yıldız aydınlatmasını sordu. Evimde 3 tanem var 🙂 Bu yılbaşı sezonun IKEA‘nın ürünü ve sadece bu dönemde satıştatır. Eğer ilginizi çekiyorsa ve almaya düşünyorsanız hemen zaman kaybetmeden sizin için kısa bir incelemesini hazırladım. 

Yıldız sarkıt aydınlatması Iskandinav kültüründe çok yaygın, özellikle yılbaşı için ve genelde pencerede asılıyor. Zaten o bölgenin genelek bu şekilde – pencerelerde tam sene boyunca aydınlatması mevcut ve çok eski zamanından kaldı: kuzeyde, karanlıkta birisi evin yolunu kaybettiyse penceredeki ışığı ona uzaktan yardımcı olsun diye.
img_5064

Soğuk kışın günlerde, Noel zamanında, Isveç, Norveç vs. ülkelerde insanlar yıldız lambaları ve süsleri asmaya seviyorlar.

Bu arada yıldnız motifi ev dekorasyonunda benim en sevdiğim motiftir. Sanki Türkiye’de çok popüler değil bana geldi, yıldnız ürünleri pek bulamiyorum. Bir tavsiyeniz varsa lütfen paylaşın, her zaman yıldızlı bir şey bulunca çok mutlu oluyorum 🙂 Yıldızları o kadar seviyorum ki, bu IKEA’nin aydınlatması sadece yılbaşında değil, tam sene boyunca bizimledir. Bu yazının en tepesinde mutfağımızdaki lambasının fotoğrafını paylaştım. Burası da yatak odamızı:

_C128060.jpg

IKEA’da yıldız lambaları hem sarkıt hem de masa lambası şekildedir. Birkaç tane renk seçeneği var, her sene modeller değişiyor. Onun dışında 2 tane boy seçeneği mevcut: 70 ve 100 cm. Sarkıt lambaları daha ücüzdür – küçükler 19,90 TL, büyükler 29,90 TL. Pakette sadece katlamış kağıt lambası ve kablosu bulunmaktadır. Masa lambaları daha pahalı 85 cm lambası (lamba artı çelik ayağı artık kablo) 29,90 TL.

57379acdf2b0d97de8746fad4014720c

$_1Yazdığım gibi, evimizde 3 tane bu lambalardan var: 2 tane ayaklı 1 tane sarkıt. 2 tane açık renkli (beyaz ve bej) ve 1 tane kırmızı. Kırmızı olan sadece yılbaşı için çıkartıyorum, rengi çok ve canlı parlak, evimize normal çok uyumuyor düşünyorum. Salonumuz:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

2 tane açık renkli lambalar her mevsimde bizimledir.

Peki IKEA Strala lambalarımı hakkında ne düşünyorum?

♥ BUNLARI ÇOK BEĞENDIM:

  • Tasarımı çok orijinaldır bence,  hem en sevdiğim yıldız motiflidir hem Iskandinavdir 🙂  Ben gerçekten bayılıyorum!
  • Kağıt arkasından çok güzel, yumuşak, sıcacık bir ışığı veriyor.
  • Fiyat – kesinikle çok uygundur.
  • Sarkıt / masa lambası seçeneği – her yerde uygulanabilir.
  • Depolaması çok kolay – katlanıyor.

↓ BUNLARI BEĞENMEDIM:

  • Malzemesi – kağıt maalesef hiç dayanıklı bir malzeme değil. Bu lambaları gerçekten sert ve kalın bir kağıttan yapılmış, ona rağmen bende olanlar hepsini yırtık, bir tane en yenisi – bu sene onu aldım, çok yırtıldı ve kötü görünüyor, artık tamiri edemiyorum.
  • Internet üzerinde satışı yok. Bu konuda sevgili IKEA’nin politikasını pek anlamıyorum. Kırılacak bir ürün değil, katlanıyor zaten. Ama belki Gitti Gidiyor gibi yerlerde online alabilirsiniz.
  • Tam sene boyunca mevcut değil, sadece Kasımda, Aralıkta ve Ocakta satıştadır 😦
  • Renklerin seçeneği biraz limitli. Pembesi yok 🙂 !  En son aldığım lamba internet sayfasında pudra rengi gibi görünüyordu, aşk oldum ve hemen IKEA mağazasına onu almaya koştum. Maalesef gerçek açık bejdi, pembe kadar güzel değil bence ama yine aldım. Seneye artık pembe olsun, kesin alacağım 🙂

Gece halı:

_C128554.jpg

Siz IKEA Strala aydınlatmasını nasıl buluyorsunuz?  

Başka yıldız motifli ürünleri seviyor musunuz?

Sevgiler.

Reklamlar

IKEA Strala yıldız lambasının incelemesi’ için 3 yanıt

cevapla

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s